— Latvijas lauku amatniecības un dzīvnieku sēta - zemnieku saimniecība Mežiņi
Šķirnes truši

Mūsu saimniecībā tiek audzēti un ir iegādājami dažādu šķirņu truši vaislai. Tā kā esam sertificēta šķirnes trušu saimniecība, tad visi vaislas dzīvnieki ir tetovēti, vakcinēti un katram trusim līdz varam dot izcelšanās sertifikātu.

Laiku pa laikam ir pieejami arī bezšķirnes truši un pundurtruši.

Iegādājoties dzīvnieku, pašiem ir jābrauc pakaļ, piegāde nenotiek!

Kā nopirkt labu trusi

Pirms vispār sākt kādus trušu meklējumus ir jāzin, kādām vajadzībām trusis tiks turēts.

Trusis būs mīļdzīvnieks(netiks tālāk pavairots) – izvēlamies jebkuru trusi, kurš patīk vizuāli, bet būtu vēlams, ka trusis jau sākotnēji ir drošs un draudzīgs.

Audzēsim sev gaļas un /vai ādu ieguvei – izvēlamies šķirnes vai bezšķirnes trusi, kura izmēri(cik daudz gaļas podiņā gribas) vai kažoka krāsa atbilst mūsu vēlmēm. Tēvs var būt vienas šķirnes, māte- citas.

Audzēsim gaļas ieguvei ar mērķi to pārdot – izvēlamies Latvijā bieži sastopamu vidējo šķirņu trušus. Var, pat vēlams krustot dažādas šķirnes.

Audzēsim šķirnes trušus un pārdosim tālāk, tomēr pārraudzību neveiksim – izvēlamies Latvijā plaši izplatītas trušu šķirnes – lielākā problēma, ka cilvēkiem patīk tās retās šķirnes- ierauga, nopērk šķirnes māti vai tēvu, bet pēc tam visā Latvijā nevar atrast neradniecīgu otru pusi. Šķirnes trusis ir tetovēts abās ausīs un tam līdzi tiek doti izcelšanās dati, vai izcelšanās sertifikāts.Bez pārraudzības veikšanas Jūsu truši, neskatoties uz vecāku izcelsmi, tālāk skaitās bezšķirnes.

Veiksim pārraudzību un audzēsim vaislas materiālu - ieteiktu tomēr tiem, kam jau ir pieredze truškopībā un pārliecība, ka šīs darbiņš izdosies. Izvēlamies 1-4 šķirnes ar kurām nodarbosimies. Trušiem jābūt tetovētiem, tiem jādod līdz izcelšanās sertifikāts un vēlams, ka trusis ir novērtēts(vērtēšanas lapiņa). Arī audzētājam jābūt ar pārraudzības sertifikātu vai jāslēdz līgums ar pārraugu. Kursi, izstādes, vērtēšanas...

Laikam jau tomēr ieteiktu trusi pirkt saimniecībā – var redzēt kā truši tiek turēti, kāds ir vispārējais veselības stāvoklis(ja ieejot saimniecībā dzirdam trušus šķaudam un vēl jo vairāk, ja šķaudītājam pie deguna redzams balts puņķis, tad labāk iet prom bez truša. Saimniecībās, kur tiešam tiek veikta pārraudzība, pie trušu būdām būs piestiprinātas lapiņas ar truša datiem.

Pastāv iespēja, ka saimnieks nelaiž saimniecībā. Ne vienmēr tas liecina, ka tur kaut kas slikts notiek. Es nelaižu gadījumos, kad tuvākajās dienās mātēm dzemdības gaidāmas un atbrauc pircēji ar klaigājošu bērnu bariņu, kuriem viss ir atļauts(kamēr izvēlamies trusi, tikām šie jau pa visām būdām šiverē), vai arī paši pircēji ir skaļi. Visi citi iemesli(tīrība, slimību pārnēsāšana) gan man šķiet tikai atrunas.

Var pirkt izstādē, ja nepieciešams vērtēts trusis.

Var jau arī sarunāt randiņu kaut kur pa ceļam, bet tad jābūt pārliecinātam par pārdevēja godaprātu.

Izvēloties trusi nu apskatiet to tomēr vai lūdziet lai audzētājs parāda sekojošas lietas:

- trusis aktīvs(būsiet skaļi, tad ikviens trusis ierausies stūrī)

- ļoti riskanti pirkt trusi, kurš jaunāks par 3 mēnešiem.

- mātīte vai tēviņš

- tēviņam dzimumorgāni – noteikti jāredz abas oliņas(varētu būt grūti, ja pērkat ļoti jaunu-zem 3 mēnešiem- trusi)

- zobi- pareizs sakodiens. Nepareiza sakodiena gadījumā zobi ir nelīdzeni, gari, šķībi. Nepareizs sakodiens var būt jau mazam vai veidoties vēlāk.

- ausis tīras.

- svars atbilstošs vecumam(palūdziet lai nosver, ja liekas, ka trusis mazs) – ikvienā pārraudzības saimniecībā ir tabuliņa ar trušu svaru pa šķirnēm un vecumiem un arī svari.

- kažoks spīdīgs, gluds, nav izspūris, nav pleķu bez apmatojuma – problēmas ar apmatojumu visbiežāk norāda uz parazītiem.

- trusis nešķauda, pie deguna nav puņķis.

- paglaudot trusi nejūt izspiedušos mugurkaulu, vai kādu bumbuli(arī trušiem mēdz būt visādi audzēji)

-līkas priekšķepas- var būt jau mazam vai parādīties vēlāk.

Ja šo visu lietišķi, bez uzspēlēta kašķa, kopā ar audzētāju apskatīsiet, nevis milzīgā sajūsmā sitīsiet padusē pirmo, ko dod, tad vēlāk nebūs jāsaka, ka saimniecībā iedeva slimu. Viss, kas parādās vēlāk kā 3 dienas pēc truša iegādes pārsvarā ir uzskatāms par radušos jūsu saimniecībā.

Vēl ir vesela rinda lietu, kas ir saistītas ar truša atbilstību šķirnes prasībām, bet tās iesākumā ir grūti saprast un lielākai daļai nav arī nepieciešams(ja vien nevēlas būt pārraudzības saimniecība).

Ja nu kāds Jums stāsta, ka viņa saimniecībā neviens trusis neslimo, parazītus nav redzējuši un neviens nekad nav šķaudījis, tad vai nu šis cilvēks melo, vai viņa pieredze truškopībā ir ļooooti īsa. Arī man laiku pa laikam parādās pa slimībai, ir arī gadījies pārdot trusi ar kādiem trūkumiem. Tā jau ar tiem trušiem iet.

Neatlieciet laba truša iegādi uz aprīli, maiju. Parasti cilvēki šajā laikā grib jau pieaugušu labu trusi, bet tādam trusim būtu jābūt dzimušam rudenī. Savukārt rudenī truši slikti meklējas un trusēni dzimst mazāk. Savukārt vasaras trušus līdz vēlam pavasarim diezin vai audzētājam ir izdevīgi turēt.

Ikviens, kurš nolēmis iegādāties savu pirmo un dažkārt varbūt arī kārtējo dzīvnieku, domās kavējas pie viena ļoti svarīga jautājuma- kādu trusi izvēlēties, kā nekļūdīties un nopirkt tiešām to, ko vēlies. Centīsimies sniegt dažus padomus, lai šī izvēle būtu vienkāršāka.